Artykuły ze źródła: Krajowa Izba Gospodarcza / KIG

Rada Przedsiębiorczości logo 28.03.2023
Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Apel Rady Przedsiębiorczości do Rady Ministrów o zapewnienie stabilnego finansowania systemu ochrony zdrowia

Jednym z najważniejszych czynników społeczno-gospodarczego rozwoju Polski jest dbałość o zdrowie i życie obywateli. Biorąc pod uwagę znaczne zmiany demograficzne społeczeństwa w okresie ostatnich kilkunastu lat, prowadzące do postępującego procesu starzenia się, coraz ważniejszą kwestią staje się nieustanne monitorowanie stanu zdrowia naszych obywateli. Tym samym potrzeby zdrowotne polskiego społeczeństwa stale się zwiększają z uwagi na rosnącą zapadalność na niektóre schorzenia, narastający dług zdrowotny z powodu pandemii COVID-19, niekorzystne zmiany środowiska naturalnego – czytamy w Apelu Rady Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rada Przedsiębiorczości logo 28.03.2023
Gospodarka

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta RP i do Rządu o pilne podjęcie działań w związku z protestem przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej

Narastające problemy polskiej branży transportowej zbyt długo pozostawały nierozwiązane, a blokada przejść granicznych z Ukrainą jest formą nacisku na polski rząd, który dopuścił do powstania nierównowagi konkurencji między firmami z obu krajów i nie wykazywał odpowiedniego zaangażowania w tej kwestii.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rada Przedsiębiorczości logo 28.03.2023
Gospodarka

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ugrupowań politycznych formujących nowy rząd

Wynik wyborów 15 października 2023 roku stanowi wyraz woli Wyborców dokonania zmiany władzy w Polsce. Wobec zewnętrznych zagrożeń wywołanych wojną w Ukrainie, zaostrzonej sytuacji na Bliskim Wschodzie, niestabilności rynków energii, a także ze względu na trudną i skomplikowaną sytuację gospodarczą w kraju – niezbędne jest jak najszybsze powołanie nowego rządu – czytamy w Apelu Rady Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rada Przedsiębiorczości logo 28.03.2023
Gospodarka

Rada Przedsiębiorczości o realizacji programów Tarczy Finansowej w kontekście wniosków Prezesa NIK

W związku z pojawiającymi się w domenie publicznej informacjami o treści wystąpienia Prezesa Najwyższej Izby Kontroli („NIK”) w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 12 lipca 2023 roku na temat programu Tarczy Finansowej (Program TF) realizowanej przez Polski Funduszu Rozwoju S.A. („PFR”), przekazujemy poniższe stanowisko Rady Przedsiębiorczości.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rada Przedsiębiorczości logo 28.03.2023
Z rynku finansowego

Apel Rady Przedsiębiorczości nt. zawierania ugód klientów z bankami w sprawach dotyczących kredytów walutowych

W związku z wyrokiem TSUE z dnia 15 czerwca br C-520/21 w sprawach dotyczących kredytów walutowych Rada Przedsiębiorczości z niepokojem odnotowuje możliwy negatywny wpływ rozstrzygnięcia dla całej gospodarki i wszystkich podatników, gdyż banki absorbując straty związane z tym wyrokiem TSUE, nie będą w stanie w najbliższym czasie finansować rozwoju polskiej gospodarki na dotychczasowym poziomie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Rada Przedsiębiorczości
Gospodarka

Prawo komunikacji elektronicznej narusza pluralizm mediów, zasady uczciwej konkurencji oraz interes konsumentów, apel Rady Przedsiębiorczości

Rada Przedsiębiorczości z głębokim niepokojem stwierdza, że pod pozorem wprowadzenia unijnej dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej rząd próbuje przeforsować rozwiązania naruszające pluralizm mediów, zasady uczciwej konkurencji oraz interes konsumentów,
co przeczy celom dyrektywy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Marek Kłoczko, Prezes KIG.
Gospodarka

Krajowa Izba Gospodarcza o wpływie wojny na Ukrainie na polską gospodarkę

Krajowa Izba Gospodarcza z ogromną obawą śledzi doniesienia z Ukrainy, której terytorium stało się obiektem ataku wojsk rosyjskich. Od wielu lat KIG wspierała rozwój współpracy pomiędzy naszymi krajami i była gorącym orędownikiem integracji europejskiej Ukrainy, wspierając jej starania w tym zakresie. Dlatego z tym większym niepokojem i smutkiem obserwujemy, jak efekty tych starań są w brutalny sposób tłumione, czytamy w informacji prasowej Krajowej Izby Gospodarczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Komentarze ekspertów

Czy wzrost poziomu gotówki w obiegu jest zapowiedzią inflacji?

Narodowy Bank Polski zaprezentował dane o podaży pieniądza w końcu stycznia. Warto poświęcić im nieco uwagi, stanowią bowiem otwarcie roku i pewnego rodzaju odreagowanie specyficznych w końcu roku 2020 (grudniu) danych. W powodzi zaprezentowanych informacji, a patrząc głównie na ich powiązanie z tzw. gospodarką realną, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zmiany depozytów i kredytów: gospodarstw domowych, przedsiębiorstw niefinansowych i samorządów, ale również na zmiany poziomu gotówki w obiegu ‒ pisze Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Bilans płatniczy w listopadzie 2020 roku, lepiej niż przewidywano

Narodowy Bank Polski zaprezentował statystyki bilansu płatniczego w listopadzie.
W bilansie płatniczym szczególne miejsce dla większości analityków i komentatorów zajmują informacje o bilansie obrotów bieżących. W jego przypadku zanotowano bardzo wysoką nadwyżkę na poziomie 1 725 mln EUR wobec nadwyżki z października sięgającej 2 356 mln EUR oraz nadwyżki sprzed roku na poziomie 1 182 mln EUR, pisze Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1